Aprobat de

Norme și aprobări

  • Aprobare oficială

    Ulei de motor full-SAPS cu schimb prelungit Mercedes-Benz

    Aprobare Mercedes-Benz pentru ulei de motor full-SAPS cu interval de schimb prelungit, superioară lui 229.3, la autoturisme pe benzină și diesel fără filtru de particule.

  • Aprobare oficială

    VW 502 00 — ulei de motor pe benzină

    Norma VW pentru uleiuri de motor pe benzină cu interval fix de schimb, nivel plin de cenușă; nu pentru motoare cu filtru de particule.

  • Aprobare oficială

    VW 505 00 — ulei de motor diesel

    Norma VW pentru uleiuri de motoare diesel de autoturism fără injecție cu pompă-duză, la interval de schimb fix.

  • Aprobare oficială

    Renault RN0700 — ulei de motor pentru autoturisme

    Aprobarea Renault pentru uleiuri de motor la autoturismele pe benzină și la motoarele diesel fără filtru de particule.

Norme și aprobări

  • Aprobare oficială

    Ulei de motor full-SAPS cu schimb prelungit Mercedes-Benz

    Aprobare Mercedes-Benz pentru ulei de motor full-SAPS cu interval de schimb prelungit, superioară lui 229.3, la autoturisme pe benzină și diesel fără filtru de particule.

  • Aprobare oficială

    VW 502 00 — ulei de motor pe benzină

    Norma VW pentru uleiuri de motor pe benzină cu interval fix de schimb, nivel plin de cenușă; nu pentru motoare cu filtru de particule.

  • Aprobare oficială

    VW 505 00 — ulei de motor diesel

    Norma VW pentru uleiuri de motoare diesel de autoturism fără injecție cu pompă-duză, la interval de schimb fix.

  • Aprobare oficială

    Renault RN0700 — ulei de motor pentru autoturisme

    Aprobarea Renault pentru uleiuri de motor la autoturismele pe benzină și la motoarele diesel fără filtru de particule.

  • Aprobare oficială

    Renault RN0710 — ulei de motor pentru diesel cu DPF

    Aprobare Renault pentru uleiuri de motoare diesel de autoturism, inclusiv cu filtru de particule.

  • Aprobare oficială

    Aprobarea BMW pentru uleiuri de motor cu interval de schimb lung, la motoare pe benzină și diesel fără filtru de particule; cenușă plină, pe baza ACEA A3/B4.

  • Ulei de motor pe benzină, nivel de performanță API SP

    Categoria de serviciu API pentru motoare cu aprindere prin scânteie. Categorie în vigoare.

  • Secvența de ulei ACEA A3/B4

    Secvența ACEA pentru motoare benzină și diesel ușor.

  • FCA 9.55535-H2 — ulei de motor

    Specificație de fluid FCA din seria 9.55535; sufixul H2 indică nivelul de performanță și clasa de viscozitate.

  • FCA 9.55535-M2 — ulei de motor

    Specificație de fluid FCA din seria 9.55535; sufixul M2 indică nivelul de performanță și clasa de viscozitate.

Toată gama Petronas Syntium

Specificații

Categorie
Uleiuri motor
Viscozitate
SAE 5W-40
Cod producător
70731
Disponibilitate
La comandă

Vehicule compatibile

BMW
3 Series E46, 5 Series E39, 5 Series E60, 7 Series E65, X5 E53
Fiat
Bravo, Grande Punto
Mercedes-Benz
C-Class W203, E-Class W211, SL-Class R230
Renault
Clio dCi, Clio II, Clio III, Clio III RS, Laguna III, Megane II, Megane II RS, Megane III RS, Scenic II, Twingo II
Volkswagen
Bora, Golf III, Golf IV, Golf V, New Beetle, Passat B5, Passat B6, Polo III, Touareg

Dedus din aprobările constructorilor pe care le îndeplinește produsul. Verificați specificația cerută în manualul vehiculului.

Caracteristici tehnice

ProprietateValoare tipicăMetodă
AspectClear
Densitate @15°Cg/cm³0.8552ASTM D 4052
Viscozitate cinematică @100°Cmm²/s (cSt)13.81ASTM D 445
Indice de viscozitate172ASTM D 2270
Punct de inflamabilitate COC°C223ASTM D 92
Cenușă sulfatată%1.01ASTM D 874
TBNmgKOH/g12.28ASTM D 2896
CCS la –30°CmPa*s5668ASTM D5293
Punct de curgere°C-42ASTM D97

Documentație completă

Descriere de la producător

PETRONAS Syntium 3000 E 5W-40 este un lubrifiant în întregime sintetic, obținut cu tehnologia °CoolTech™, care controlează eficient căldura dăunătoare, rezistă oxidării și previne degradarea uleiului și acumularea depunerilor, protejând piesele motorului și menținând eficiența acestuia pe întregul interval dintre schimburi. Este special conceput pentru autoturisme, SUV-uri și camionete care utilizează motoare pe benzină supraalimentate cu injecție directă și motoare diesel, precum Mercedes-Benz, Volkswagen și Renault, fiind potrivit și pentru vehicule care funcționează cu biocarburanți sau echipate cu sisteme de evacuare cu post-tratare, convertizoare catalitice, injectoare de combustibil, multi-supape sau turbocompresoare care funcționează în condiții severe. Este formulat pentru a proteja împotriva preaprinderii la turație joasă (LSPI) în vehiculele pe benzină cu injecție directă și turbocompresor și îndeplinește cea mai recentă specificație API SP. Beneficiile includ rezistență remarcabilă la formarea reziduului din motor cauzată de degradarea uleiului, garantând funcționarea la eficiență maximă a fiecărei piese a motorului și reducând emisiile, capacitate de lubrifiere excepțională, care protejează împotriva uzurii anormale a sistemului de distribuție și a peretelui cilindrului, precum și controlul excepțional al efectelor dăunătoare ale căldurii, pentru a preveni depunerile de la turbocompresor și piston, prelungind durata de viață a pieselor motorului și asigurând performanțe maxime pentru mai mult timp. Uleiul îndeplinește specificația API SP și nivelul de performanță ACEA A3/B4 și beneficiază de omologările MB 229.5, VW 502.00/505.00, Renault RN0700/RN0710 și BMW Longlife-01, precum și de nivelurile de performanță FCA 955535-H2 și 955535-M2. Caracteristicile fizice tipice includ o densitate de 0,8552 g/cm³ la 15°C, o vâscozitate cinematică de 13,81 cSt la 100°C, un indice de vâscozitate de 172, punct de aprindere de 223°C, un conținut de cenușă sulfatată de 1,01%, TBN de 12,28 mgKOH/g, CCS de 5668 mPa·s la -30°C și temperatură de congelare de -42°C.

Aplicații și utilizări

  • Conceput special pentru autoturisme, SUV-uri și autoutilitare cu motoare pe benzină cu injecție directă și turbo, precum și motoare diesel, precum cele Mercedes-Benz, Volkswagen și Renault (verificați manualul utilizatorului).
  • Adecvat și pentru vehiculele care funcționează cu biocombustibili și pentru cele echipate cu sistem de post-tratare a gazelor de evacuare și dispozitive de control al emisiilor precum catalizatoare, injectoare de combustibil, multisupape sau turbocompresoare, care funcționează în condiții severe.
  • Formulat pentru a proteja împotriva preaprinderii la viteză redusă (LSPI) la vehiculele pe benzină cu injecție directă și turbo, și îndeplinește cea mai recentă specificație API SP.

Performanțe și beneficii

  • Conceput cu tehnologia °CoolTech™ pentru controlul căldurii, oferind performanță și protecție îmbunătățite.
  • Rezistență excepțională la formarea nămolului cauzată de degradarea uleiului, controlând eficient depunerile din tot motorul, astfel încât fiecare componentă să funcționeze la eficiență maximă, maximizând conversia puterii și reducând emisiile.
  • Capacitate de lubrifiere excepțională, care protejează împotriva uzurii anormale a distribuției și a cămășii cilindrului, apărând motorul de deteriorări ce ar reduce performanța și ar crește emisiile.
  • Control excepțional al căldurii dăunătoare, prevenind depunerile la turbocompresor și pistoane, prelungind durata de viață a componentelor motorului și oferind performanță maximă pe termen mai lung.

Se poate folosi pe

Frontier I.G. oferă o gamă completă de soluții în domeniul mobilității. Lubrifianți de top, anvelope și soluții tehnice inovatoare pentru automobile, industrie și agricultură.

Despre Frontier

Unde trimitem fișierele?

Căutare